2011.10.18.
00:30

Írta: herkli.matyas

A feladat megközelítése - 3-5. nap

3. NAP

1. pont

Régen egy település létrejöttét meghatározta egy természeti képződmény megléte, mely ételt, vizet, biztonságot nyújtott a betelepülőknek. Esetleg kereskedelmi útvonal(ak találkozása), folyók, torkolatok, dombtetők stb.
-> ez jelen esetben nem áll fenn, de pl. mint a kereskedelmi útvonal, az M5-ös autópálya közelsége szóba jöhet, mint megemlítendő tény. Meghatározó esetünkben a meglévő domborzati viszonyok lehetnének, de nem lesznek, mert az egész, beépítésre kijelölt terület gyakorlatilag egészében véve síkság.
 
2. pont
Egy település akkor lehet belakott, ha az embereknek van kedve kimenni az utcára, illetve, ha szívesen látják a másikat. 
-> Jelenleg az emberek nem mennek ki az utcára és sok esetben még a saját gyermeküket vagy a saját szüleiket sem kedvelik.
-> Az építész feladata, hogy olyan teret teremtsen, ahova az embereknek lesz kedve kimenni, de ez problematikus, mert nehéz egy egész társadalmat pusztán építészeti elemekkel pozitív változásra kényszeríteni. Ugyanakkor...nem lehetetlen!
 
3. pont
Olyan épületek, lakóházak kellenek, amelyek a kellő időpontban biztosítani tudják a társadalomtól való elszakadást, s feltöltődést biztosítanak lakójának, ugyanakkor nem szippantja be őket egész napra, hanem hozzájárul abban, hogy az embernek kedve legyen házát nap mint nap elhagyni, majd oda visszatérni.
 
4. pont
Az ember se nem gép, se nem számítógép. Az ember természeti lény!
GÉP -> Le Corbusier és a Bauhaus
SZÁMÍTÓGÉP -> Zaha Hadid és a mai diákok
 
5. pont
A hivatalos ócsai településtervezési ötletpályázatban szereplő kritériumok egy rossz keretek közé vont fikció gondolatai, melyet csupán a társdalom milyensége miatt sem lehetne megvalósítani - mindamellett, 1000 m2 nem elegendő önfenntartásra, illetve ha mégis, akkor az egyik szülő kiesne az aktív pénzkeresési lehetőségből, viszont így nem tudna annyi élelmet termelni, amennyi a részéről megkövetelhető. EGY ROSSZ FIKCIÓ
-> a talaj homokos, növénytermesztésre, háztáji veteményeskert kialakítására alkalmatlan
-> 1000 m2 nem elegendő terület, ezt növelni kell
-> az ide kerülő emberek nem akarnak fizikai munkát végezni, hiszen nem önszántukból kerülnek ide, előző életformájuk nem feltétlen önfenntartó. Galgahévíz, Gyűrűfű esete más, mert akik oda települtek, azok készültek erre az életformára. Idetelepülő cigányok esetében (amire nagy esély van), nem lehet munkakedvről beszélni -> ez nem rasszista kijelentés, hanem tény.
-> valaki vagy önfenntartó vagy irodai munkát végez, a kettő nem működik együtt
-> ökofalu nem jöhet létre szabályosan parcellázott telkű városban -> ez nem szolgálhat mintául más, újonnan építendő településekhez
 

4. NAP

 
1. pont
Ősi afrikai törzsi települések:
-> dupla védműves védelem, kör alaprajzú település
-> többszörösen introvertált településfelépítés (kör alaprajzú falu, kör alaprajzú házak), mert a külvilág is veszélyes (vadállatok, vademberek)
 
Szer-es települések
-> introvertált felépítés, erődházak - befelé nyitott (ajtók, ablakok az udvarra néznek), kifele zárt (csak kis ablakok)
-> az ember ekkor még mindig kiszolgáltatott lény, létét állandóan valamilyen veszély fenyegeti, legyen az emberi (háborúk) vagy természeti eredetű (természeti csapások)
 
Modern lakóházak
-> nagy ablakfelületek, extrovertált és introvertált közeg, ugyanakkor magas, átláthatatlan kerítések - belső udvar
-> nincsenek veszélyforrások, mert nincsenek háborúk és magas a szintű a technológiai fejlettség
 
2. pont
A falu megad mindent a lakóinak, így a résztvevők nem akarják elhagyni a lakóhelyüket.
Az élet lassabb van idő, nem sietnek a lakók, van idő a családra, több gyerekre. 
Érzékenyebb a közösségi élet és van felső határa a lakosságszámnak.
A munka eredménye nem a pénz, hanem a megtermelt áru, az étel, az ital, s amit nem tudnak megtermelni, azt cserével szerzik meg.
A városokban felbomlik a közösség, pusztán a benne részt vevők száma miatt is -> ismeretlenség

 

5. NAP

 

1. pont

Ezen jövőbeli városok, legyenek földön, vízben vagy levegőben, nem szolgálnak más célt, mint a hatalom és a pénz szimbólumát.

 
-> természeti formák
-> fehér és zöld
-> sejtszerűség
-> lélegző épületek, mozgó épületek
-> amorf és biomorf (fluid)
-> BIOMIMIKRI - az élővilág ihlette tanulmányok
-> szabadon fejlődő telepek (építsd magad!)
-> divatszerűség (divat az öko, divat a magyar - féle faszságok)
 
Félelem: azzal, hogy a természeti formákat vesszük alapul, azzal épületeink, használati tárgyaink elveszítik emberi léptéküket, mivoltjukat, így mi, emberek, a későbbi felhasználók paraziták leszünk egy élő szervezetben

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://ocsa2011.blog.hu/api/trackback/id/tr83310739

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása